..:: EĞİTİM SERVİSİ ::..
     
   
 
   
     
   
     
   
     
           Hükümlü ve tutukluların maddî ve manevî kalkınmaları için eğitim ve öğretim faaliyetlerinin gerekliliği ve yararı bütün dünyaca kabul edilmiştir. Bu faaliyetler, en etkili iyileştirme aracı olduğu kadar, kurum rejiminin gerektirdiği disiplin ve düzene en iyi uyan yaşayış sistemidir.

            Eğitime yönelik çalışmalardan beklenen; hükümlü ve tutukluların doğru davranış, tutum ve alışkanlıkları benimseyerek, yeniden suç işlemelerini önleyecek ahlâkî değerler kazanmalarını sağlamak, kurum hayatını normal hayata yakınlaştırarak, bu kişilerin salıverilmelerinden sonra topluma uyumlarını kolaylaştırmak ve dış olaylara, tahriklere karşı sabırlı, dayanıklı ve soğukkanlı hâle getirmektir.

          Eğitim Öğretim Faaliyetleri

         Eğitim ve öğretim faaliyetleri Eğitim Birimi tarafından yürütülmekte olup, hükümlülerin eğitimlerine devam etmeleri için gerekli bilgilendirme, teşvik ve kolaylık sağlanmaktadır.
        Okuma Yazma bilmeyenler için “Yetişkinler Eğitimi I.Kademe ve II.Kademe kursları açılmaktadır. Yetişkinler eğitimi II. Kademe Belgesi alan hükümlüler ile İlkokul Mezunu hükümlüler Açık İlköğretim Okuluna yönlendirilmektedir.
         Açık İlköğretim Okulu ve Açık Öğretim Lisesi için gerekli rehberlik çalışmaları yapılarak öğrenimlerine devam etmeleri sağlanmakta, ayrıca kurs programları ve etüt çalışmaları yapılmaktadır.
          Açık İlköğretim Okulunu bitirenler Açık Öğretim Lisesine, Açık Öğretim Lisesini bitiren hükümlülerin ÖSS’ye katılmaları ve Açık Öğretim Fakültesine yönelmeleri için teşvik edilmektedir. Bununla birlikte Açık İlköğretim Okulu, Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim Fakültesi hazırlık kursları dönem dönem açılmakta ve açılmaya devam edilmektedir.
          Açık İlköğretim Okulu, Açık Öğretim Lisesi sınavları kurumumuzda yapılmaktadır.
          Bütün hükümlü ve tutukluların, meslekî eğitim, yaratıcı ve kültürel faaliyetler, bedensel eğitim, spor, sosyal eğitim ve kütüphane tesislerini ihtiva edecek şekilde tasarlanmış bir eğitime sahip olması sağlanmaktadır.
          Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersleri İl Müftülüğü’nce yapılan görevlendirmeyle haftada 4 gün müfredat doğrultusunda hükümlülere dini eğitim verilmektedir.
          Ceza infaz kurumlarında eğitim; kişinin sosyal, ekonomik ve kültürel şartlarını akılda tutarak onu bir bütün hâlinde geliştirmeyi hedeflemektedir.
          Hükümlülerin, eğitimin bütün yönlerine aktif olarak katılmasını teşvik etmek için her türlü çaba gösterilmektedir.
          Meslekî eğitim, bireyin daha geniş olarak geliştirilmesine olduğu kadar, iş piyasasındaki ihtiyaçlar da dikkate alınarak düzenlenmektedir.
          Hükümlü ve tutuklular kurumda bulunan 700 kitap ve dergiden yararlanmaktadırlar.
          Hükümlü ve tutukluların beden eğitimi çalışmaları yapmaları ve spor faaliyetlerine katılmaları teşvik edilmekte olup isteyen kurum açık spor alanlarında belirli plan çerçevesinde yararlanmaktadır.
          Yaratıcı ve kültürel faaliyetlere önemli bir rol verilmektedir. Bu faaliyetler çerçevesinde bilgi yarışması, münazara, önemli gün ve haftalar, konferanslar, merkezi vcd yayınları, satranç, dama, voleybol ve futbol turnuvaları düzenlenmektedir. Eğitim faaliyetlerinde, kurum dışından da destek alınmakta olup bu kurumlar başlıca Türkiye İş Kurumu, Halk Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Üniversiteler, İl Halk Kütüphanesi ve Çeşitli sivil toplum örgütlerinden yardım ve destek alınmaktadır.
        Hükümlü ve tutukluların salıverilme sonrasında da eğitimlerine devam etmeleri için Eğitim Birimince rehberlik yapılmaktadır.        

        Hükümlü ve tutukluların uygun eğitim almalarını, topluma geri dönmesini sağlamak için kurumumuzda 1 Öğretmen daimi olarak hizmet vermektedir. Bu faaliyetlerin yapılması için gerekli mali kaynak, alet, donanım ve öğretici personel temin edilmekte olup eğitim ve iyileştirme faaliyetleri aksamadan sürdürülmektedir. Kurumumuzda bulunan hükümlüleri meslek sahibi yapmak amacıyla meslek kursları açılmaktadır. Bu kurslarımız Hatay Halk Eğitim Merkezi ve İş-Kur İl Müdürlüğü işbirliği ile ortaklaşa yapılmaktadır. Bu kurslarda hükümlüler hem vakitlerini yararlı bir şekilde geçirmekte hem de birer meslek sahibi olmaktadırlar.

     
HATAY AÇIK CEZA İNFAZ KURUMU MÜDÜRLÜĞÜ Resmi Web Sitesi © 2013 Tüm Hakları Saklıdır.
Webmaster : HATAY AÇIK CEZA İNFAZ KURUMU BİLGİ İŞLEM
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.